
Moja historia z Pythonem zaczęła się kilka lat temu, jeszcze na studiach. Zajęcia opierały się na projektach bądź mini-projektach do oddania, więc większość rzeczy związanych z językiem musieliśmy znaleźć i nauczyć się zupełnie niezależnie od zajęć. Po skończonym semestrze postanowiłam kontynuować przygodę z Pythonem i dziś chciałabym się podzielić moimi ulubionymi materiałami, które pomogły mi po drodze.
Początki i podstawy z Pythonem:
Learn Python The Hard Way - Zed A. Shaw
Bardzo dobra książka i tutorial, jedna z klasycznych pozycji. Zaglądałam do niej wyrywkowo, bo niektóre części mnie nudziły, ale myślę, że warto przejść całość. Dopracowana wersja dla Pythona 2, Python3 wciąż jeszcze w fazie beta.
Python 3
Python 2
Dive into Python 3 - Mark Piligrim
W czasie nauki przeczytałam większość tej książki, bo jest dobrze się ją czyta i jest bardzo konkretna: Dive into Python
Jest też polska wersja, bardzo polecana przez społeczność: Zanurkuj w Pythonie
Getting Started with Python - kurs na Courserze, czyli kurs online z video i zadaniami. Przydatne jeśli nie lubisz czytać, a wolisz słuchać i widzieć.
Getting Started with Python
Dokumentacja
Tak naprawdę jest to biblia Pythona i warto tam wrócić z konkretnym zagadnieniem. Najczęściej wyszukuję w Google'u coś pokroju "datetime python docs" i czytam co wbudowana biblioteka ma mi do zaoferowania.
Warto zwrócić uwagę na wersję Pythona w czytanej dokumentacji - lewy, górny róg. Różnice mogą być znaczące, zwłaszcza między pythonem 2 i 3.
https://docs.python.org/3/
Python Module of The Week - Doug Hellmann
Klasyczna seria, przeglądająca różne moduły zawarte w standardowej bibliotece w Pythonie. Warto wrócić co jakiś czas, żeby coś sobie odświeżyć.
PyMOTW
[Aktualizacja]
Linki od czytelników:
The Hitchhiker’s Guide to Python! - Kenneth Reitz (& społeczność)
Nie jest podręcznikiem Pythona od A do Z, a raczej zbiorem artykułów jak poradzić sobie z konkretnym zagadnieniem i lista sugestii w bardzo różnych tematach. Też do tego wracam, gdy zapominać jak coś zrobić :)
Podesłane przez tehgoju - dzięki!
The Hitchhiker’s Guide to Python!
Think Python - Allen B. Downey
Nie znam osobiście tego tytułu, ale po przejrzeniu wygląda jak idealna źródło dla osób, które nie miały żadnej styczności z programowaniem wcześniej. Podejmuje ogólne tematy programistyczne - co to jest program, co to debugowanie itd. Jest wersja dla Pythona 2 i Pythona 3.
Podesłane przez Tomka - dzięki!
Think Python
Newslettery:
Nawet jeśli dopiero startujesz z nauką Pythona, warto zapisać się na któryś z newsletterów (albo i wszystkie, linki raczej się nie powtarzają). Pojawiają się tam wyłowione w sieci artykuły, ciekawe projekty open-source, informacje o wydarzeniach i inne. Nawet jeśli z początku nic Ci nie będą mówiły tytuły, to warto poprzeglądać, bo po pewnym czasie zaczniesz kojarzyć co jest do czego:
Import Python
Pycoders Weekly
Python Weekly
Co dalej?
Jeśli zaczynasz dopiero przygodę z Pythonem, to powyższe linki powinny Ci wystarczyć na początek. Dodaję tu kilka dodatkowych rzeczy, które mogą się przydać po drodze.
Zbiór bezpłatnych książek informatycznych o Pythonie: Free Programming Books
Zbiór najpopularniejszych projektów open-source w Pythonie: http://pythonhackers.com/open-source/
Warto przejrzeć kod źródłowy różnych bibliotek.
Materiały do Django:
Django jest jednym z najpopularniejszych frameworków Pythonowych. Jest duża szansa, że spotkasz się z nim tak czy inaczej. Nawet jeśli nie planujesz rozwijania aplikacji webowych, to w praktyce nawet proste skrypty często docierają do momentu realizacji webowej.
- Dokumentacja: Docs z całkiem niezłym tutorialem: Tutorial
- Django Girls Tutorial: tutorial z jednodniowych warsztatów dla zupełnych początkujących. Jest o narzędziach, są podstawy Pythona, a potem więcej o Django: Django Girls Tutorial - EN i po polsku: Django Girls Tutorial - PL
- Full Stack Python jest ogromnym zbiorem dobra związanego z webowym pythonem. Nie tylko o Django, ale i o innych frameworkach, poradach co dalej itd.
- Django Digest - newsletter
- Mój tutorial: Pierwszy projekt w Django
A gdzie przetestować swoje umiejętności?
Bardzo polecam Ci wymyślić jakiś mały własny projekt i rozwijać go powoli ucząc się. Inny sposób to rozwiązywanie różnych wyzwań online na stronach:
HackerRank
CoderByte
Spoj
Masz swoje ulubione źródło pythonowej wiedzy? Podziel się w komentarzu!
Polecam jeszcze świetny poradnik "The Hitchiker's guide to python"
http://docs.python-guide.org/en/latest/
Pozdrawiam :)
@tehgoju - dzięki za link, dodałam do zbioru. Faktycznie sama z tego źródła korzystam :)