Materiały do nauki Pythona

Materiały do nauki Pythona

Moja historia z Pythonem zaczęła się kilka lat temu, jeszcze na studiach. Zajęcia opierały się na projektach bądź mini-projektach do oddania, więc większość rzeczy związanych z językiem musieliśmy znaleźć i nauczyć się zupełnie niezależnie od zajęć. Po skończonym semestrze postanowiłam kontynuować przygodę z Pythonem i dziś chciałabym się podzielić moimi ulubionymi materiałami, które pomogły mi po drodze.

Początki i podstawy z Pythonem:


Learn Python The Hard Way - Zed A. Shaw
Bardzo dobra książka i tutorial, jedna z klasycznych pozycji. Zaglądałam do niej wyrywkowo, bo niektóre części mnie nudziły, ale myślę, że warto przejść całość. Dopracowana wersja dla Pythona 2, Python3 wciąż jeszcze w fazie beta.
Python 3
Python 2

Dive into Python 3 - Mark Piligrim
W czasie nauki przeczytałam większość tej książki, bo jest dobrze się ją czyta i jest bardzo konkretna: Dive into Python
Jest też polska wersja, bardzo polecana przez społeczność: Zanurkuj w Pythonie

Getting Started with Python - kurs na Courserze, czyli kurs online z video i zadaniami. Przydatne jeśli nie lubisz czytać, a wolisz słuchać i widzieć.
Getting Started with Python

Dokumentacja
Tak naprawdę jest to biblia Pythona i warto tam wrócić z konkretnym zagadnieniem. Najczęściej wyszukuję w Google'u coś pokroju "datetime python docs" i czytam co wbudowana biblioteka ma mi do zaoferowania.
Warto zwrócić uwagę na wersję Pythona w czytanej dokumentacji - lewy, górny róg. Różnice mogą być znaczące, zwłaszcza między pythonem 2 i 3.
https://docs.python.org/3/

Python Module of The Week - Doug Hellmann
Klasyczna seria, przeglądająca różne moduły zawarte w standardowej bibliotece w Pythonie. Warto wrócić co jakiś czas, żeby coś sobie odświeżyć.
PyMOTW

[Aktualizacja]
Linki od czytelników:

The Hitchhiker’s Guide to Python! - Kenneth Reitz (& społeczność)
Nie jest podręcznikiem Pythona od A do Z, a raczej zbiorem artykułów jak poradzić sobie z konkretnym zagadnieniem i lista sugestii w bardzo różnych tematach. Też do tego wracam, gdy zapominać jak coś zrobić :)
Podesłane przez tehgoju - dzięki!
The Hitchhiker’s Guide to Python!

Think Python - Allen B. Downey
Nie znam osobiście tego tytułu, ale po przejrzeniu wygląda jak idealna źródło dla osób, które nie miały żadnej styczności z programowaniem wcześniej. Podejmuje ogólne tematy programistyczne - co to jest program, co to debugowanie itd. Jest wersja dla Pythona 2 i Pythona 3.
Podesłane przez Tomka - dzięki!
Think Python

Newslettery:

Nawet jeśli dopiero startujesz z nauką Pythona, warto zapisać się na któryś z newsletterów (albo i wszystkie, linki raczej się nie powtarzają). Pojawiają się tam wyłowione w sieci artykuły, ciekawe projekty open-source, informacje o wydarzeniach i inne. Nawet jeśli z początku nic Ci nie będą mówiły tytuły, to warto poprzeglądać, bo po pewnym czasie zaczniesz kojarzyć co jest do czego:

Import Python
Pycoders Weekly
Python Weekly

Co dalej?


Jeśli zaczynasz dopiero przygodę z Pythonem, to powyższe linki powinny Ci wystarczyć na początek. Dodaję tu kilka dodatkowych rzeczy, które mogą się przydać po drodze.

Zbiór bezpłatnych książek informatycznych o Pythonie: Free Programming Books

Zbiór najpopularniejszych projektów open-source w Pythonie: http://pythonhackers.com/open-source/
Warto przejrzeć kod źródłowy różnych bibliotek.

Materiały do Django:

Django jest jednym z najpopularniejszych frameworków Pythonowych. Jest duża szansa, że spotkasz się z nim tak czy inaczej. Nawet jeśli nie planujesz rozwijania aplikacji webowych, to w praktyce nawet proste skrypty często docierają do momentu realizacji webowej.

A gdzie przetestować swoje umiejętności?

Bardzo polecam Ci wymyślić jakiś mały własny projekt i rozwijać go powoli ucząc się. Inny sposób to rozwiązywanie różnych wyzwań online na stronach:
HackerRank
CoderByte
Spoj

Masz swoje ulubione źródło pythonowej wiedzy? Podziel się w komentarzu!

5 Komentarze

 1. Polecam jeszcze świetny poradnik "The Hitchiker's guide to python"

  http://docs.python-guide.org/en/latest/

  Pozdrawiam :)

  1. Justyna Kubisztal

   @tehgoju - dzięki za link, dodałam do zbioru. Faktycznie sama z tego źródła korzystam :)

 1. Thanks for listing my site Coderbyte :) If you have any feedback for the site feel free to let me know.

  1. Justyna Kubisztal

   Thanks Daniel for reaching out! I sure will :) Thanks for great work on Coderbyte

Skomentuj