Materiały do nauki Pythona

Materiały do nauki Pythona

Moja historia z Pythonem zaczęła się kilka lat temu, jeszcze na studiach. Zajęcia opierały się na projektach bądź mini-projektach do oddania, więc większość rzeczy związanych z językiem musieliśmy znaleźć i nauczyć się zupełnie niezależnie od zajęć. Po skończonym semestrze postanowiłam kontynuować przygodę z Pythonem i dziś chciałabym się podzielić moimi ulubionymi materiałami, które pomogły mi po drodze.

Początki i podstawy z Pythonem:


Learn Python The Hard Way - Zed A. Shaw
Bardzo dobra książka i tutorial, jedna z klasycznych pozycji. Zaglądałam do niej wyrywkowo, bo niektóre części mnie nudziły, ale myślę, że warto przejść całość. Dopracowana wersja dla Pythona 2, Python3 wciąż jeszcze w fazie beta.
Python 3
Python 2

Dive into Python 3 - Mark Piligrim
W czasie nauki przeczytałam większość tej książki, bo jest dobrze się ją czyta i jest bardzo konkretna: Dive into Python
Jest też polska wersja, bardzo polecana przez społeczność: Zanurkuj w Pythonie

Getting Started with Python - kurs na Courserze, czyli kurs online z video i zadaniami. Przydatne jeśli nie lubisz czytać, a wolisz słuchać i widzieć.
Getting Started with Python

Dokumentacja
Tak naprawdę jest to biblia Pythona i warto tam wrócić z konkretnym zagadnieniem. Najczęściej wyszukuję w Google'u coś pokroju "datetime python docs" i czytam co wbudowana biblioteka ma mi do zaoferowania.
Warto zwrócić uwagę na wersję Pythona w czytanej dokumentacji - lewy, górny róg. Różnice mogą być znaczące, zwłaszcza między pythonem 2 i 3.
https://docs.python.org/3/

Python Module of The Week - Doug Hellmann
Klasyczna seria, przeglądająca różne moduły zawarte w standardowej bibliotece w Pythonie. Warto wrócić co jakiś czas, żeby coś sobie odświeżyć.
PyMOTW

[Aktualizacja]
Linki od czytelników:

The Hitchhiker’s Guide to Python! - Kenneth Reitz (& społeczność)
Nie jest podręcznikiem Pythona od A do Z, a raczej zbiorem artykułów jak poradzić sobie z konkretnym zagadnieniem i lista sugestii w bardzo różnych tematach. Też do tego wracam, gdy zapominać jak coś zrobić :)
Podesłane przez tehgoju - dzięki!
The Hitchhiker’s Guide to Python!

Think Python - Allen B. Downey
Nie znam osobiście tego tytułu, ale po przejrzeniu wygląda jak idealna źródło dla osób, które nie miały żadnej styczności z programowaniem wcześniej. Podejmuje ogólne tematy programistyczne - co to jest program, co to debugowanie itd. Jest wersja dla Pythona 2 i Pythona 3.
Podesłane przez Tomka - dzięki!
Think Python

Newslettery:

Nawet jeśli dopiero startujesz z nauką Pythona, warto zapisać się na któryś z newsletterów (albo i wszystkie, linki raczej się nie powtarzają). Pojawiają się tam wyłowione w sieci artykuły, ciekawe projekty open-source, informacje o wydarzeniach i inne. Nawet jeśli z początku nic Ci nie będą mówiły tytuły, to warto poprzeglądać, bo po pewnym czasie zaczniesz kojarzyć co jest do czego:

Import Python
Pycoders Weekly
Python Weekly

Co dalej?


Jeśli zaczynasz dopiero przygodę z Pythonem, to powyższe linki powinny Ci wystarczyć na początek. Dodaję tu kilka dodatkowych rzeczy, które mogą się przydać po drodze.

Zbiór bezpłatnych książek informatycznych o Pythonie: Free Programming Books

Zbiór najpopularniejszych projektów open-source w Pythonie: http://pythonhackers.com/open-source/
Warto przejrzeć kod źródłowy różnych bibliotek.

Materiały do Django:

Django jest jednym z najpopularniejszych frameworków Pythonowych. Jest duża szansa, że spotkasz się z nim tak czy inaczej. Nawet jeśli nie planujesz rozwijania aplikacji webowych, to w praktyce nawet proste skrypty często docierają do momentu realizacji webowej.

A gdzie przetestować swoje umiejętności?

Bardzo polecam Ci wymyślić jakiś mały własny projekt i rozwijać go powoli ucząc się. Inny sposób to rozwiązywanie różnych wyzwań online na stronach:
HackerRank
CoderByte
Spoj

Masz swoje ulubione źródło pythonowej wiedzy? Podziel się w komentarzu!

7 Komentarze

 1. Polecam jeszcze świetny poradnik "The Hitchiker's guide to python"

  http://docs.python-guide.org/en/latest/

  Pozdrawiam :)

  1. Justyna Kubisztal

   @tehgoju - dzięki za link, dodałam do zbioru. Faktycznie sama z tego źródła korzystam :)

 1. Thanks for listing my site Coderbyte :) If you have any feedback for the site feel free to let me know.

  1. Justyna Kubisztal

   Thanks Daniel for reaching out! I sure will :) Thanks for great work on Coderbyte

 1. I think https://edabit.com is another great resource worth mentioning. It's very similar to CoderByte only it's completely free. Right now it's mostly Python and JavaScript but I'll be adding more language translations soon.

  Cheers,
  Matt

 1. Iga

  Nie wiem czy znasz - trafiłam na taki kurs po polsku: https://www.flynerd.pl/tag/python-kurs. Bardzo fajnie się go czyta i zadania na Githubie na plus. Tylko mało materiału na razie. Może więcej stron właśnie z takimi praktycznymi ćwiczeniami dla początkujących? Sporo jest kursów Pythona, które są po prostu teorytyczne i trochę jednak nudne. Z drugiej strony na razie nie umiem na tyle angielskiego, by robić kurs całkowicie w tym języku