Gdzie spróbować branży informatycznej?

Gdzie spróbować branży informatycznej?

LifeTramp

LifeTramp jest portalem, który łączy ludzi ciekawych świata i żądnych nowych wyzwań - takich jak Ty, z profesjonalistami i pasjonatami różnych specjalności. Możesz wyszukać osoby w Twoim mieście z interesującej Cię dziedziny i umówić się na spotkanie. Przy wyszukiwaniu osób związanych z programowaniem spróbuj: 'Software Engineer' lub 'Developer'. Co dalej? Po umówieniu spędzisz jeden dzień podpatrując pracę zawodową swojego mentora, dostając małe zadania, zadając pytania i oglądając całą branżę od kuchni. Możesz bezpośrednio zapytać o wszystko, co jest dla Ciebie niejasne i może wpłynąć na Twoją decyzję o przebranżowieniu oraz mnóstwo przydatnych wskazówek na drogę.

Warsztaty

Zupełnie inną formę mają warsztaty. Prowadząca bądź prowadzący jest jeden, za to grupa warsztatowa może sięgać od kilku do kilkudziesięciu osób. Częstym wymaganiem jest przyniesienie własnego komputera, bo uczysz się poprzez samodzielne wykonywanie ćwiczeń ze wsparciem i tłumaczeniem prowadzącego. Najczęściej plan i zakres warsztatów jest ustalony z góry, a czas ograniczony. Jednak czasem na początku padnie pytanie o Twoje oczekiwania i czego Ty chcesz się nauczyć. Plusem jest to, że w kilka godzin masz szansę zrobić coś samodzielnie i zobaczyć czy Ci się to podoba.

Gdzie szukać takich wydarzeń? Niektóre ogłaszają się w przestrzeni publicznej, albo można znaleźć coś na uczelniach wyższych, ale najlepszym startem będzie przejrzenie listy wydarzeń na Crosswebie. Jest to zbiór różnych wydarzeń w branży, pogrupowanych według typu, miasta i tematyki. Na pewno nie są to wszystkie, ale jest to dobry początek.

Hackathony

Hackathon jest bardzo ciekawą i interaktywną formą zetknięcia z IT. Całe wydarzenie skupione jest wokół problemu, który starają się rozwiązać uczestnicy. Im bardziej różnorodny zespół - tym lepiej. Różne specjalizacje wnoszą nowe spojrzenie na problem. Kilkuosobowe zespoły startują w wyścigu z czasem i próbują przekuć swój pomysł na ostateczne rozwiązanie. Nawet jeśli projekt nie zakończy się sukcesem w ograniczonym czasie, zobaczysz cały proces jego powstawania - od pomysłu poprzez planowanie do końcowej implementacji.

Mentorzy

Możesz również poszukać mentora i umówić się na kilka spotkań. Zastanów się nad swoimi wątpliwościami, zgromadź pytania w jednym miejscu i w czasie rozmowy zapytaj o wszystko. Możesz również poprosić o pokazanie, czym Twój mentor zajmuje się w pracy na co dzień albo umówić na początkową lekcję. Pamiętaj - mentor będzie Cię wspierał, ale to Ty musisz z góry wiedzieć, co chcesz wynieść z takiego spotkania.

Gdzie znaleźć mentorów? Jeśli masz znajomych w branży IT, poproś ich o takie spotkanie w zamian za obiad czy kawę. Jeśli nie, możesz popytać na forach internetowych lub poszukać kogoś na codementor.io.

Organizacje

Istnieje też kilka organizacji, które wspierają rozpoczęcie nauki programowania i organizują warsztaty bądź ich cykle. Niech nie zmylą Was nazwy - wiele z tych organizacji powstało by wspierać niedoreprezentowane grupy w IT, ale organizują też otwarte spotkania dla wszystkich zainteresowanych:

A Ty jaką pierwszą historię z IT masz za sobą? Co polecasz innym czytelnikom na początek? Podziel się z nami!

6 Komentarze

 1. karolina

  Hackathony są świetne! Brałam udział na razie w dwóch, a teraz przymierzam się do trzeciego i wcale nie jestem (jeszcze) jakąś masterką w programowaniu :)

  1. Justyna Kubisztal

   Zdecydowanie się zgadzam! Zupełnie inna atmosfera i czysta radość współpracy :) Powodzenia!

   1. karolina

    To prawda + mnóstwo nowych znajomości :)
    Jakie strony z hackathonami polecasz?

    1. Justyna Kubisztal

     Karolina, niestety nie znam żadnej strony, gdzie byłyby wypisane wszystkie hackathony. Można próbować wyszukiwać na http://crossweb.pl/wydarzenia/ - kilka jest :) Poza tym informacje często pojawiają się na uczelniach, pewnie z racji udziału wielu studentów i studentek :)

 1. Nie słyszałem o LifeTramp, ale ciekawa idea ;) Próbowałaś kiedyś, faktycznie to działa? Są firmy które się godzą na przyjmowanie obserwatorów na 1 dzień? ;)

  1. Justyna Kubisztal

   Cześć Paweł, osobiście niestety nie próbowałam, ideę znam z opowieści. Na pewno są firmy, które się na to zgodzą, chociaż pewnie większość będzie na 'nie'.
   Zauważ, że niektóre firmy (np. Keepsafe) mają 'test drive', czyli w sumie taki dzień obserwacyjny, jako część procesu rekrutacyjnego, więc są gotowe na zabranie na pokład kogoś z zewnątrz :)