Jak się uczyć programowania?

Jak się uczyć programowania?

Wybierz jedną rzecz

Przeglądnęłaś kilka kursów, masz zapisane sporo linków w zakładkach, ale nie wiesz do końca na co się zdecydować. Tyle tego jest! Trochę więcej o decyzji na początek pisałam w tym artykule: Od jakiego języka zacząć naukę programowania? Ale tak naprawdę najważniejsze jest zacząć i skupić się na jednym. Jeśli już czegoś próbowałeś i Ci się podobało to zacznij od tego. Czasem przytłacza nas ilość materiałów oraz wyborów i ostatecznie nie zabieramy się za nic. Po prostu zacznij, tu i teraz, dzisiaj przerób jedną lekcję kursu, jutro drugą. Jak okaże się, że to nie to, za jakiś czas znajdziesz coś innego. Ale ta wiedza nie będzie czasem zmarnowanym, coś z tego Ci już zostanie.

Praktyka, praktyka, praktyka

Już starożytny chiński filozof powiedział: "Słyszę i zapominam. Widzę i pamiętam. Robię i rozumiem.". Konfucjusz wiedział jak ważna jest praktyka. Czy od tego czasu się zmieniliśmy? Pod wieloma względami na pewno, ale nasz mózg działa na tych samych zasadach. A jednak panuje powszechny kult copy-paste (kopiowania i wklejania) w czasie nauki programowania. Niestety, kopiując i wklejając nie przetwarzamy tak samo tego kodu. Nie uczymy się w taki sam sposób tylko patrząc na kod. Dużo lepiej go zapamiętamy i zrozumiemy, po prostu go przepisując. Bardzo prawdopodobne, że zrobimy przy okazji kilka literówek i bardzo dobrze! Wtedy właśnie lepiej nauczymy się składni i zastanowimy dlaczego coś jest tak, a nie inaczej.

Czytaj kod innych

Większość kursów jest nastawiona na tworzenie własnych rozwiązań. Jest to bardzo satysfakcjonujące i wiele się przez to uczymy. Jednak duża część czasu pracy programisty bądź programistki, polega właśnie na czytaniu kodu innych. Dlaczego? Bo projekty komercyjne są najczęściej złożone i wymagają współpracy wielu osób. Możliwe, że osoba, która tworzyła dany kod już nie pracuje w tej firmie i musisz samodzielnie zrozumieć co się tam dzieje.

Na początku może być trudno, ale warto rozwijać tą umiejętność. Przejrzyj kilka projektów na githubie, najlepiej związanych z produktem, którego używasz. Pierwsza próba może skończyć się frustracją, ale nie poddawaj się! Prawdopodobnie będzie to wyzwanie podobne do czytania Szekspira po miesięcznym kursie angielskiego! Nie zrozumiesz całości, ale zobaczysz pewną strukturę całości, kilka słów będzie Ci się wydawało znajome, zrozumiesz małe fragmenty. Za jakiś czas lepiej ocenisz swój postęp, więc zachęcam Cię do poświęcenia chwili na czytanie kodu regularnie.

Zbuduj własny projekt

Zrobienie własnego projektu - gry, listy zadań czy aplikacji webowej, jest świetnym ćwiczeniem i doskonale pomaga w budowaniu programistycznej pewności siebie. Możesz pokazać innym swoje dokonania, możesz użyć efektów swojej pracy samodzielnie. Fajnie, jeśli będzie to projekt, którego użyjesz, bo będzie motywował do późniejszych ulepszeń i ciągłej pracy.

Jeśli nie masz pomysłów, zaimplementuj coś, co już jest powszechnie znane. Nie ma niczego złego w wynajdywaniu koła na nowo. Czy będzie to gra w zgadywanie liczby od 1 do 100 czy nowy, lepszy Facebook - najważniejsze, że będziesz się uczyć nowych rzeczy. Z czasem może się okazać, że Twoje rozwiązanie będzie bardziej innowacyjne, dołączysz nowy aspekt i ukażesz nowy punkt widzenia. Wszystko przed Tobą!

Naucz się uczyć

Prawdopodobnie masz już za sobą jakieś kursy np. językowe albo doświadczenia wyniesione ze szkoły. Przypomnij sobie czego było Ci się najłatwiej uczyć, co było dla Ciebie najbardziej skuteczne? A może załapałaś w locie skomplikowany koncept, z którym inni mieli problem?Prawdopodobnie przez lata poznałeś siebie i znasz swoje ulubione metody, ale jeszcze nie jesteś tego świadomy.

Psychologia jest dziedziną, która szybko się rozwija, a jej zdobycze pomagają nam w życiu codziennym. Wiele wskazówek możesz wykorzystać w swojej własnej nauce. Bardzo polecam Ci kurs "Learning how to learn" na Courserze. Jest bezpłatny, niestety tylko po angielsku. Jest to najpopularniejszy kurs typu MOOC w historii! I nie bez powodu. Sama zareagowałam po jego ukończeniu: "Czemu wcześniej tego nie wiedziałam?!" Jest dobrze przygotowany, a same materiały video zostały nakręcone z użyciem trików Hollywoodu! Każdy uczy się od innych, jak być lepszym ;) Kurs zaczął się w tym tygodniu (10.04.2017), ale zapewniam Cię, że zaczynając teraz spokojnie zdążysz go ukończyć.

A co Tobie pomogło w nauce programowania? Co sprawiło, że poczułaś, że wreszcie przesuwasz się do przodu? A co okazało się mitem, który wcale Ci nie pomógł? Podziel się z nami w komentarzach!

0 Komentarze