Postępy projektowe #8

Postępy projektowe #8

Odpoczynek jest ważny. W życiu każdego człowieka - programistki też, życie składa się z wielu warstw i wielu rodzajów zobowiązać. Ich mnogość zdecydowanie podnosi poprzeczkę wyzwania stałego pisania dwóch postów tygodniowo. Ale ważne to wrócić do pierwotnego rytmu!

W ostatnim czasie zebrałam pierwszy feedback od użytkowników. Większość rzeczy, które zostały wspomniane, mam już zapisane na liście poprawek. Warto jednak wsłuchać się w to, co dla użytkowników jest najważniejsze i blokuje im swobodne korzystanie z aplikacji.

Jedna z uwag, to za duża ilość tekstu na stronie rejestracyjnej. No tak, sama nie lubię się rejestrować i wypełniać długich formularzy. Jednak potrzebuję kilku informacji o użytkowniku, żeby móc usprawniać w przyszłości aplikację w oparciu o te dane. Zastanawiam się nad integracją logowania np. z Facebookiem, a potem dostawienie tych dodatkowych trzech pytań przy pierwszym logowaniu. Sama lubię korzystać z takiej integracji.

Jednak zdecydowałam się póki co na prostsze rozwiązanie i poprawienie samego formularza. Wspinałam już w jednym poście, że korzystam z wbudowanego formularza UserCreationForm (z django.contrib.auth.forms) rozszerzonego o dodatkowe 3 pytania i e-mail. Niestety formularz na bardzo długie "podpowiedzi", które zaśmiecają formularz. Na szczęście dokumentacja i w tym mi pomogła, bo sugestie można nadpisać:


class RegistrationForm(UserCreationForm):

class Meta:
model = User
fields = ['username', 'email', 'password1', 'password2']
help_texts = {
'username': None,
'email': None,
'password2': None,
'password1': '',
}

Udało się pozbyć podpowiedzi dla username i maila. Niestety dla hasła zupełnie to nie działa i wyskakuje mi długie zdanie odnośnie potwierdzenia hasła. Nie mam pojęcia z czego to wynika i dlaczego nadpisanie działa w jednym miejscu, a w drugim nie. Django jest dla mnie niekończącym się wyzwaniem.

Inne projekty

Zaczęłam ostatnio inny, niewielki projekt o potencjale biznesowym. Pierwszy zarys oparłam o Django. Doceniłam tym razem swoją wiedzę zdobytą w poprzednich projektach. Po kilku wieczorach wstępny zarys jest gotowy i można działać dalej.

Przy tej okazji doceniłam, że powtarzanie żmudnego procesu tworzenia nowego projektu, a potem wrzucaniu go na produkcję za każdym razem idzie szybciej i z mniejszą ilością problemów. Fajnie widzieć swoje własne postępy.

Podsumowanie

Dziś mija równe 3 miesiące odkąd opublikowałam pierwszy post na Programerii. W tym czasie opublikowałam 19 postów, w tym 8 o postępach w projektach. Ten post zamyka ósmy tydzień zmagań w konkursie "Daj się poznać", co zostawia mi jeszcze 2 tygodnie i 4 notki do napisania.

W tym momencie chciałabym podziękować Tobie, moja Czytelniczko i Mój Czytelniku, za to, że jesteś ze mną i czytasz bloga regularnie. Dziękuję za komentarze, maile, pytania i dyskusje, uwagi i krytykę, za dzielenie się postami z innymi. Powodzenia w Twojej programistycznej podróży - trzymam za Ciebie kciuki!

0 Komentarze